Akut Böbrek Yetmezliği Nedir?

Akut Böbrek Yetmezliği
Akut Böbrek Yetmezliği Nedir?

Akut böbrek yetmezliği böbreklerin görevini kısa bir süre içinde kaybetmesi sonucu üre ve diğer atık maddelerin kanda birikmesi durumudur. Akut böbrek yetmezliğinde, böbreklerin kanı süzme hızındaki (glomerüler filtrason hızı, GFR) düşüş günler ya da haftalar içinde olur. Kronik böbrek yetmezliğinde ise bu düşüş daha uzun bir sürede, aylar ya da yıllar içerisinde oluşur.

Akut Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

Akut böbrek yetmezliğinin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları; böbrek damarlarında meydana gelen iltihap (vaskülit), pıhtılaşma (tromboz), yüksek tansiyon, şeker hastalığı, hemolitik üremik sendrom, trombositopenik trombotik purpura, yaygın damar içi pıhtılaşmadır.

Ayrıca böbrek kistleri, nefrit ve kronik glomerülonefrit gibi böbrek hastalıkları, ailevi akdeniz ateşi, idrar yolları enfeksiyonları, böbrek iltihabı, böbrek taşı da akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Uzun süre vücudun susuz kalması, şiddetli ishal ve kusmalar, aşırı miktarda olan kan kaybı, büyük yanıklar ve uzun süren tansiyon düşüklüğü akut böbrek yetmezliği nedenleri arasındadır.

Akut Böbrek Yetmezliğinin Belirtileri Nelerdir?

Akut böbrek yetmezliği belirtileri şunlardır;

İdrarda azalma

Bacaklarda, ayaklarda, dizlerde sıvı birikimine bağlı ödem (şişlik)

Yorgunluk, halsizlik, bitkinlik

İştah kaybı

Mide bulantısı ve kusma

Göğüs ağrısı

Nefes darlığı

Ruhsal durum değişiklikleri

Şuur kaybı (koma)

Akut Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi Nedir?

Akut böbrek yetmezliğinin tedavisinde asıl olan, altta yatan nedeni bulup düzeltmektir. Acilen hastanın sıvı ve elektrolit dengesi düzeltilmelidir. Hastanın durumu düzelene kadar diyaliz tedavisine gerek duyulabilir.

Akut böbrek yetmezliğinin tedavisi ancak hastane ortamında olur. Tedavinin süresi yetmezliğe yol açan nedene ve hastanın durumuna göre değişir. Akut böbrek yetmezliği tedavisi sonrası hasta ya birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde düzelir ya da kronik böbrek yetmezliği gelişir.

Akut Böbrek Yetmezliği
Akut Böbrek Yetmezliği Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir