Böbrek Nakli Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır?

bobrek-nakli-sonrasi-cinsel-yasam
Böbrek Nakli Sonrası Cinsel Yaşam Nasıldır ?

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam, diyalize göre çok daha sağlıklıdır. Böbrek nakli ameliyatı sonrası, hasta ne zaman isterse, kendini ne zaman sağlıklı ve zinde hissederse cinsel ilişkiye girebilir. Ancak genellikle ameliyat yaralarının iyileşmesini beklemekte fayda vardır. Bu süre ise genellikle 3-4 hafta kadardır.

Bilinmesi gereken bir başka husus ise cinselliğin sadece ilişkiye girmek olmadığıdır. Sarılmak, öpüşmek ve sevdiği ile aynı yatakta yatmak ve sevdiğinin desteğini hissetmek de tüm hastalarının bir ihtiyacıdır. Bu yüzden ameliyattan hemen sonra bile nakil hastasının sevdikleri ile sarılmasında, öpme ve birlikte yatma açısından bir sorun yoktur.

Nakil hastalarının bir kısmında erken dönemde görülebilen cinsel sorunlar genellikle psikolojik nedenlerden kaynaklanır. Psikolojik danışmanlık ya da bir takım ilaçlar kullanılarak bu sorun kolayca çözülebilir. Ancak şeker hastalığı, prostat büyümesi ve kullanılan bazı ilaçlar da cinsel isteksizlik ve sertleşme problemlerine yol açabilir. Bu durumlarda hastanın hiç çekinmeden mutlaka bir doktora başvurması gerekir. Böylelikle hastanın problemi kısa zamanda çözülebilir.

Kadın hastaların birçoğu diyaliz tedavisi sırasında adet görmez. Nakil ameliyatından sonra genellikle birkaç ay içinde hastalar tekrar düzenli bir şekilde adet görmeye başlar. Eğer nakil sonrası üçüncü aydan sonra hala adet kanaması başlamadıysa, hastaların bir kadın doğum uzmanına görünmesi ve adetlerinin düzenlenmesi gerekir.

Böbrek nakli sonrası cinsel yaşam ile ilgili bir sorun yaşandığında hiç çekinmeden mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir