Böbrek Nakli Sonrası Günlük Yaşam Nasıldır?

Böbrek Nakli Sonrası Yaşam Nasıldır ?

Böbrek nakli sonrası günlük yaşam nasıldır? sorusu, böbrek nakli olacak hastalar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. Ne zaman taburcu olurum, nelere dikkat edeceğim, kontrollerim nasıl olacak, cinsel yaşamım nasıl olacak, hamile kalabilecek miyim gibi sorular hep merak edilir.

Eve Gidince Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her ameliyat sonrasında olduğu gibi, böbrek nakli ameliyatı sonrasında da taburcu olup eve gidildiğinde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Hastanın geçirdiği ameliyat ve stresli günler sonrası kendisini yorgun hissetmesi çok normaldir. Taburcu olup eve çıkıldığında özellikle ilk günler hasta kendisini yormamalı ve dinlenmelidir. İlk birkaç hafta ağır ev işleri ya da bahçe işlerinden uzak durulmalıdır. Bir kaç hafta sonra hafif egzersizlere başlanabilir, ancak ilk 3 ay ağır kaldırma ve ağır egzersizler yapılması tavsiye edilmez.

Hangi Sıklıkla Kontrollere Gideceğim ?

Her merkezin ya da doktorun kendine özgü hasta izlem şekli bulunmaktadır. Önemli olan hastanın doktorunun isteği doğrultuda kontrollerine gitmesi gerektiğidir. Yapılan çalışmalarda kontrollerine düzenli olarak gelmeyen nakil hastaların böbrek ömürlerinin, kontrollerine düzenli gelen hastalara göre daha kısa olduğu gösterilmiştir. Kontroller genellikle ilk 3 ay haftada 1, 3-6. aylar arası 2 haftada 1, 6-9. aylar arası 3 haftada 1, 9-12. aylar arası ayda 1, 1-2. yıllar arası 2 ayda 1 ve 2. yıldan sonra da 3 ayda 1 olarak yapılmaktadır. Hastanın her kontrole gelirken yanında mutlaka hastaneden çıkarken kendisine verilen ilaç çizelgesini getirmelidir. Ayrıca durumuna göre tansiyon çizelgesi, idrar takip çizelgesi ve 24 saatlik idrar tahlillerini de getirmesinde fayda vardır.

Genel Olarak Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hasta mutlaka sabah ve akşam ateşini ölçmelidir. Bunun için termometreyi dilinin altında 4-5 dakika tutması yeterlidir. Ateşin 37.5 dereceyi geçmesi durumlarda mutlaka doktoruna bildirmelidir. Yüksek tansiyonu olan hastalar kan basınçlarını sabah ve akşam ölçmeli, ölçtükleri tansiyon değerlerini bir çizelge haline getirerek her kontrole gittiklerinde doktoruna gösterilmelidir. Özellikle ameliyat sonrası ilk birkaç hafta mutlaka günlük idrar çıkışı ve ağırlık takipleri yapılmalıdır. Bu ölçümlerin nasıl yapılacağı hastanede yatarken doktoru ve sağlık personeli tarafından hastaya gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir