Böbrek Nakli Sonrası Hangi Sıklıkla Kontrollere Gidilir?

Böbrek Nakli Sonrası Kontrol
Böbrek Nakli Sonrası Hangi Sıklıkla Kontrollere Gidilir?

Böbrek nakli sonrası hangi sıklıkla kontrollere gidilir? konusunda her merkezin ya da doktorun kendine özgü hasta izlem şekli bulunmaktadır. Önemli olan hastanın doktorunun isteği doğrultuda kontrollerine gitmesi gerektiğidir. Yapılan çalışmalarda kontrollerine düzenli olarak gelmeyen nakil hastaların böbrek ömürlerinin, kontrollerine düzenli gelen hastalara göre daha kısa olduğu gösterilmiştir.

Kontroller genellikle ilk 3 ay haftada 1, 3-6. aylar arası 2 haftada 1, 6-9. aylar arası 3 haftada 1, 9-12. aylar arası ayda 1, 1-2. yıllar arası 2 ayda 1 ve 2. yıldan sonra da 3 ayda 1 olarak yapılmaktadır.

Hastanın her kontrole gelirken yanında mutlaka hastaneden çıkarken kendisine verilen ilaç çizelgesini getirmelidir. Ayrıca durumuna göre tansiyon çizelgesi, idrar takip çizelgesi ve 24 saatlik idrar tahlillerini de getirmesinde fayda vardır.

Böbrek nakli sonrası hangi sıklıkla kontrollere gidilir? konusu nakli gerçekleştiren merkeze ve doktora göre değişir, ancak hastanın kontrollerine düzenli olarak gitmesi çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir