Böbrek Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Böbrek Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?
Böbrek Nakli Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Böbrek nakli sonrası nelere dikkat edilmeli konusunda böbrek nakli hastalarının bilgi sahibi olması gerekir. Böbrek yetmezliği nedeniyle kendilerine yeni böbrek takılan hastalar, yeni böbrekleri daha iyi koruyabilmek için bazı hususlarda dikkatli olmalıdırlar.

Nakil hastası mutlaka sabah ve akşam ateşini ölçmelidir. Bu yüzden evde bir termometre bulundurulmalıdır. Ateş ölçümü için termometreyi hastanın dilinin altında 4-5 dakika tutması yeterlidir. Ateşin 37.5 dereceyi geçmesi durumlarda mutlaka bu durum doktora bildirmelidir.

Yüksek tansiyonu olan nakil hastaları kan basınçlarını mutlaka sabah ve akşam ölçmeli, ölçtükleri tansiyon değerlerini bir çizelge haline getirerek her kontrole gittiklerinde bu çizelgeyi doktoruna gösterilmelidir.

Özellikle ameliyat sonrası ilk birkaç hafta mutlaka günlük idrar çıkışı ve ağırlık takipleri yapılmalıdır. Bu ölçümlerin nasıl yapılacağı hastanede yatarken doktoru ve sağlık personeli tarafından hastaya gösterilmektedir.

Enfeksiyona yakalanmamak için sinema ve tiyatro gibi kapalı alanlardan uzak durmalı, aile bireyleri nezle ya da grip olduğunda onlarla aynı odada yatmamalı ve maske takmalıdır.

Özellikle il bir kaç ay ağır egzersizlerden kaçınmalıdır.

Özetle böbrek nakli sonrası nelere dikkat edilmeli ?

Sabah ve akşam ateş ölçülmeli

Tansiyonu olan hastalar sık sık tansiyonlarını ölçmeli

Enfeksiyonlardan korunmalı

İlk zamanlar ağır egzersizlerden kaçınılmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir